1
/
of
3
Drill Bits Unlimted
0.0512" (1.30mm) (.0510") 4-Flute Square End Carbide End Mill K152
0.0512" (1.30mm) (.0510") 4-Flute Square End Carbide End Mill K152
Regular price
$16.95 USD
Regular price
Sale price
$16.95 USD
Sold individually — price is per bit
Shipping calculated at checkout.
Quantity
Couldn't load pickup availability
This 01.30mm (0.0510") 4-flute square end carbide end mill is a standard-length miniature end mill with a bright uncoated finish and a 1/8" shank. Its compact geometry is suited for precision milling where a small cutting diameter and short overall length help improve control and accuracy.
This tool features a 0.0510" cutting diameter, 0.1530" length of cut, and 1-1/2" overall length. The 4-flute square end geometry is center cutting and right hand, making it suitable for roughing and finishing in compatible non-ferrous materials and super alloys.
Manufacturer: Kyocera
Series: 1810
Manufacturer Part Number: 1810-0510.153
Alternate Format: 18100510153
Country of Origin: United States
| Item | Square End Mill |
| Cutting Diameter | 0.0510" (1.30mm) |
| Length of Cut | 0.1530" (3.89mm) |
| Overall Length | 1.5000" (38.10mm) |
| Shank Diameter | 1/8" (3.175mm) |
| Number of Flutes | 4 |
| End Style | Square |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Tool Material | Carbide |
| Grade | C2 Micro Grain Carbide |
| Finish | Bright (Uncoated) |
| Application | Roughing/Finishing |
| Non-Ferrous (N) Compatibility | Yes |
| Super Alloy (S) Compatibility | Yes |
| Steel (P) Compatibility | No |
| Stainless (M) Compatibility | No |
| Cast Iron (K) Compatibility | No |
| Hardened (H) Compatibility | No |
| Made in USA | Yes |
Share
