Drill Bits Unlimted
0.3150" (8.00mm) Diamond Flute Carbide Router Bit - CVD Diamond Coated, Fish Tail, Up-Cut, 8mm Shank K150
0.3150" (8.00mm) Diamond Flute Carbide Router Bit - CVD Diamond Coated, Fish Tail, Up-Cut, 8mm Shank K150
Couldn't load pickup availability
This 8.00mm diamond pattern carbide router bit features a durable CVD diamond coating and an up-cut geometry for routing abrasive composite materials. The fish tail tip provides a gentler entry than a drill-point style, helping reduce delamination in brittle or layered materials.
Designed for CFRP, fiberglass, and composite materials, this router bit has an 8mm cutting diameter, 8mm shank, 25mm length of cut, and 63mm overall length. The up-cut pattern helps evacuate chips upward during cutting.
Manufacturer: Kyocera
Series: 2120
Manufacturer Part Number: 2120-3150V984F
Alternate Format: 21203150V984F
| Cutting Diameter | 8.00mm |
| Shank Diameter | 8mm |
| Length of Cut | 25mm |
| Overall Length | 63mm |
| Tool Material | Sub Micron Grain Carbide |
| Coating | CVD Diamond |
| Cut Style | Up-Cut |
| End Style | Fish Tail |
| Application | CFRP, Fiberglass, Composite Materials |
About Diamond-Cut Routers:
Learn why diamond-cut routers excel at machining composites →
Share
